CHP Giresun milletvekili aday adayları kimler?

2023 seçimleri için CHP Giresun Milletvekili aday adaylarının isimleri şöyle:

-Kerim Aksu

-Necati Tığlı

-Ayça Kozluca

-Elvan Işık Gezmiş

-Basri Gürsoy

-Fikri Bilge

-Reşat Nuri Özdemir

-Sevgi Utlu Güngör

-Ayhan Akay

-Gökhan Şenyürek

-Dursun Karahasan

-Gökmen Memiş

-Hakan AdanırKerim Aksu kimdir?​


Kerim Aksu, 9 Mart 1969 yılında Giresun'da dünyaya geldi. İlk öğrenimini Giresun Gazi Paşa İlköğretim Okulu'nda, orta öğrenimini Merkez Orta Okulu'nda tamamladıktan sonra 1983-1984 yılları arasında Almanya'da Dil Kursu'nu bitirdi. Daha sonra 1987 yılında Giresun Lisesi'ni, 1992 yılında da Kütahya Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü'nü bitirerek mezun oldu.

1992 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) üyesi ve Gençlik Kolları Giresun İl Başkanlığı görevini yürüttü. 1995-1997 yılları arasında Ankara'da vatani görevini tamamladıktan sonra, 1997 yılında Giresun'da Beyaz Eşya Mağazası kurarak ticaret hayatına atıldı.

1998-1999 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 1999-2004 yılları arasında CHP Giresun Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Vekilliği görevlerini yaptı. 2003-2008 yılları arasında CHP Giresun Merkez ilçe Başkanı oldu.

2008-2009 yılları arasında CHP Giresun İl Başkanı olarak görev yaptı. 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 tarihlerinde yapılan Yerel Seçimleri kazanarak iki dönem üst üste belediye başkanlığını yürüten Kerim Aksu, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği kurucu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. Kerim Aksu evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Necati Tığlı kimdir?​


Necati Tığlı 17 Nisan 1983 tarihinde Giresun'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Giresun'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.

Giresun’da uzun yıllar baba mesleği olan esnaflığı yaptı. 2012 yılında CHP Giresun İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 2014 yılında CHP İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2015 - 2018 yılları arasında CHP Giresun İl Başkanı olarak görev üstlendi. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte Giresun özelinde proje odaklı çalışmalar yaptı.

24 Haziran 2018'de yapılan Genel Seçimlerde Giresun Milletvekili seçildi. 1 Ekim 2018 ile 18 Haziran 2020 yılları arasında TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak çalışmalarına devam etti.

18 Haziran 2020 tarihinde Giresun ilinden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı’na seçilen ilk CHP’li Kâtip Üye oldu. Halen bu görevde olan Tığlı, hem Giresun’u hem de Cumhuriyet Halk Partisini, TBMM Başkanlık Divanı makamında temsil etmektedir.

Ayrıca Rabia Naz Vatan’ın Ölümü başta olmak üzere birçok konuda Meclis Araştırması Komisyonu üyesi çalıştı.

Orta düzeyde İngilizce bilen Tığlı, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Ayça Kozluca kimdir?​


02.03.1978 ‘de Giresun’da doğdu. Yeşil Giresun İlkokulu’nda başlayan eğitim hayatı Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ile devam etti. Giresun Lisesi’ndeki eğitim hayatından hemen sonra Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi MBA bölümünde yüksek lisans çalışmalarına devam etmekte olup Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Yerel Yönetimler bölümünde de eğitim almaktadır.

Kozluca, Anadolu Bank Bursa şubesinde 3 yıl çalışmıştır. Annesi emekli öğretmen babası ise mali müşavirlik ve avukatlık mesleklerini sürdürmektedir.

2002 yılında Vasfi Ziver Kozluca ile evlenmiştir ve 3 çocuğu vardır. Eşi ile beraber AYZI Limited Şirketi’ni kurmuştur.

2015 yılında CHP Tirebolu Kadın Kolları Başkanlığı görevi yapmıştır. 2018 yılında CHP Engelli Komisyonunu kurarak Engelli Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2022 yılından itibaren Giresun İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Ayça Kozluca, Giresun Öğretilebilir Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği yönetim kurulu üyesidir. Giresun Özel Sporcular Kulübü; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği; 29 Ekim Kadınlar Derneği ve Eşik Karadeniz temsilciliği üyelikleri bulunmaktadır.

Elvan Işık Gezmiş kimdir?​


Elvan Işık Gezmiş, 23 Ekim 1974 doğumludur. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Giresun Lisesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirmiş akabinde Amerika Birleşik Devletlerinde 1 yıl İngilizce dil okuluna devam etmiştir.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olarak ikinci kez üniversite mezunu olan Elvan Işık Gezmiş ardından, İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi yüksek lisansı yapmıştır. Beyin göçü konusunda tez ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Halen Giresun merkezde Işık Eczanesinde 25 yıldır aktif olarak çalışmaktadır. 1998 yılından itibaren CHP il örgütümüzde Gençlik kolları , Kadın Kolları İl yöneticiliği ,Merkez İlçe yöneticiliği görevlerinde bulunduktan sonra en son görev aldığım Basından Sorumlu İl Başkanlığı görevinden Milletvekili aday adaylığı için istifa etmiştir.

Elvan Işık Gezmiş Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Giresun Ticaret Odası Kadın Girişimciler Yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş 3 dönemdir Giresun Eczacılar Odası Yönetim Kurulu üyeliği görevine devam etmektedir. Türk Eczacıları Birliği Kadın Liderlik akademisi ve Kadın Eczacıları çalışma grubu üyesidir.

Basri Gürsoy kimdir?​


Basri Gürsoy, 1961 yılında Piraziz İlçesi Bozat Köyünde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Bozat’ta, lise eğitimini ise Trabzon’da tamamlamıştır. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Sırasıyla Giresun’da Karadeniz Eczacılar Kooperatifi Mesul ve İşletme Müdürlüğü, 1986 yılında Trabzon Eczacılar Kooperatifi kurucu üyeliği, Mesul ve İşletme Müdürlüğü, yönetim kurulu murahhas üyeliği,Trabzon Çağdaş Eczacılar Yapı Kooperatifi kuruculuğu ve başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Türkiye’de bulunan 16 Eczacı Kooperatifi ile birlikte 1989 yılında kurulan Tüm Ecza Kooperatifleri Birliği kurucu üyeliği ve 2 dönem yönetim kurulu üyeliği, Dünya Uuslararası İlaç Araştırma (IMS) Karadeniz temsilciliği yapmıştır. İlaç sanayii ve kooperatifçilik ile ilgili 25’ten fazla seminer için yurtdışı çalışmalarına katılan Gürsoy Türk Eczacılar Birliği’nde delege ve komisyon üyelikleri yapmıştır.

1995 Trabzon Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu üyeliği, Bulancak Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı, CHP Bulancak İlçe Yöneticiliği’nin yanında 25-26. Dönemler milletvekili aday adaylığı yapmıştır.

Özel Tıp Merkezi ve özel hastane kuruculuğunun yanında Bulancak’ta özel öğretim ve rehabilitasyon merkezi halen devam etmektedir. Bulancak’ta Gürsoy Eczanesi sahibi olan Basri Gürsoy halen Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Saymanlığı yapmaktadır.

Bir kız ve bir erkek çocuğu bulunan Basri Gürsoy İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Fikri Bilge kimdir?​


Fikri Bilge 1957 yılında Görele’de doğmuş, ilk, orta ve lise eğitimini yine Görele’de tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. Evli ve iki erkek çocuğu babasıdır.

Görelespor Basın Sözcülüğü, Okul Aile Birliği Başkanlığı, Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı, İstanbul-Giresun Vakıf üyeliği görevlerinde bulunmuş olup Giresun Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bilge Mühendislik firmasının sahibi olan Bilge, İngilizce bilmektedir.

Siyasi Yaşamında SODEP Kurucu üyeliği, ADD Kurucu üyeliği, SHP Yönetim Kurulu üyeliği, SHP İlçe Başkanlığı, DSP İlçe Başkanlığı, CHP Görele İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, CHP Görele İlçe Başkanlığı, CHP Görele Belediye Başkan adaylığı, CHP Giresun İl Başkan Yardımcılığı, 2018-2020 ve 2020-2022 yılları arası CHP Giresun İl Başkanlığı, CHP Kurultay Delegeliği görevlerini yürüten Bilge 2019 Yerel Seçimlerinde Beykoz Bölge çalışmalarında aktif görev almıştır.

Reşat Nuri Özdemir kimdir?​


Reşat Nuri Özdemir, 1961 Bulancak doğumlu olup, evli ve iki çocuk sahibidir. İlk ve orta eğitimini Bulancak'ta tamamlayan Özdemir, Liseyi İstanbul Haydarpaşa Erkek lisesinde yatılı olarak bitirmiş olup İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini mezunudur.

Özdemir Giresun ve Bulancak'ta çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev yapmıştır. Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’nda 15 yıl aralıksız meclis yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcısı olarak görev alan Reşat Nuri Özdemir Bulancak Yüksekokul Yaptırma Derneği’nde başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Reşat Nuri Özdemir Bulancakspor’da uzun yıllar yöneticilik ve 2 kez başkan olarak görev yaparken, iki kez şampiyonluk yaşatarak takımı 2. Lige çıkarmıştır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan Reşat Nuri Özdemir, CHP Bulancak İlçe Başkanlığı ve CHP Kurultay Delegeliği gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Sevgi Utlu Güngör kimdir?​


Sevgi UTLU GÜNGÖR, 01.08.1963 Kırşehir’de doğmuştur. Ankara Üniversitesi Psikoloji, Hukuk ve Sosyal Bilimler alanında 3 diploması olan Sevgi Utlu Güngör halen KTÜ Arkeoloji öğrencisidir.

22 yıl Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, en son Giresun olmak üzere farklı illerde Klinik Psikolog olarak çalışmış, 2007’den beri Giresun Barosu’nda serbest avukatlık yapmaktadır. Baro seçimlerine katılmış, Baro Disiplin Kurulunda 1 dönem üyelik yapmıştır.

Partimizde 2015 yılı Haziran seçimlerinde ön seçimde 7.olan Sevgi Utlu Güngör 5 ay sonra yinelenen seçimde 1 Kasım 2015 seçimlerinde 4.sıradan milletvekili adayı olmuştur. 2018’de hem parti meclisimizde hem de vekilliğe aday olmuş, parti içi sandık çalışmalarında ve merkez seçim kurullarında çalışmalara katkıda bulunmuştur.

Sevgi Utlu Güngör evli ve 1 kız çocuğu annesidir. Kızı da Giresun Tıp Fakültesi’nde yükseköğrenimini devam ettirmektedir.

Ayhan Akay kimdir?​


Ayhan Akay 20 Şubat 1970 tarihinde doğmuştur.

Bulancak Gazi İlköğretim Okulu ve İstanbul Nail Reşit İlköğretim Okulu mezunu olan Akay, çalışma hayatına İstanbul’da devam etmiştir. Emekli olduktan sonra Bulancak'a dönüş yapan Akay, son bir yıldır Ballıca Mahallesi’nde Çay Evi işletmeciliği yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Gökhan Şenyürek kimdir?​


Gökhan Şenyürek Cumhuriyet Halk Partili Emine-Yüksel Şenyürek çiftinin 3 çocuğundan ortancası olarak 1976 yılında Samsun’da doğdu.

Samsun İstiklal İlkokulu, Samsun Atatürk Ortaokulu ve Samsun 19 Mayıs Lisesi’ndeki eğitim hayatının ardından yükseköğrenimini Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1999 yılında üniversiteden mezun olan Şenyürek aynı yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda başladığı uzmanlık eğitimini 2005 yılında tamamladı.

Çalışma hayatına 2005 yılında başlayan Opr. Dr. Gökhan Şenyürek Mardin Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı, Espiye Devlet Hastanesi Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanlığı yapmıştır. 2007-2008 yılları arasında Sarıkamış Askeri Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Tabip Asteğmen olarak askeri hizmetini tamamlamış, ardından bir süre daha kamuda çalıştıktan sonra istifa ederek Giresun ilinin ilk özel hastanesi olan Giresun Özel Kent Hastanesi’nin kurucu ortağı ve Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Biyoloji Öğretmeni olan üyemiz Azra Şenyürek ile evli olup oğlu üyemiz Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi ve kızı ise ilkokul 2. sınıf öğrencisidir.

Türk Cerrahi Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeliğinin yanında 2020-2022 yılları arasında Giresun Tabip Odası Genel Sekreterliği görevini yürüten Opr. Dr. Gökhan Şenyürek, 2017-2020 yılları arasında İl Yönetim Kurulu üyeliği 2020-2022 yılları arasında Merkez İlçe Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

Dursun Karahasan kimdir?​


Dursun Karahasan 1965 Bulancak Doğumludur. Avukat Safiye Şule Karahasan ile evli olup 3 kız 3 erkek çocuk babasıdır.

Halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans öğrencisi olan Karahasan y

1990’dan bugüne şirket sahibi ve yönetim kurulu başkanı olarak iş dünyasının içindedir. Öz Bulancak Gazetesi imtiyaz sahipliğini yapmıştır.

Bulancak Girişimci İş İnsanları Derneği (BUGİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Karadeniz Genç İşadamları Federasyonu (KARGİF) Yönetim Kurulu üyeliği, Türkiye Girişimci İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) kongre delegeliği, Bulancak Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanlığı, Bulancak İnsan Hakları Kurulu üyeliği, Giresun Gazeteciler Cemiyeti üyeliği, Bulancak ADD Şubesi üyeliği, Giresun Yardımsevenler Derneği üyeliği, Aydınlar Beldesi Yardımlaşma ve Geliştirme Derneği kurucu üyeliği, Paşakonağı Turizm Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği kurucu üyeliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kongre delegeliği gibi çeşitli görevlerde bulunan Karahasan 1995-1996 Sezonu Bulancakspor Kulüp Başkanlığı, 1997 DSP Bulancak İlçe Başkanlığı ve 1998 Giresun Milletvekili İzleme Komitesi Kurucusu ve Yürütme Kurulu Üyeliği yapmıştır.

2002,2007,2011,2015 Haziran ve Kasım, 2018 dönemlerinde gerçekleştirilen Genel Seçimlerde milletvekili aday adayı, 2014 yılında ise Aydındere Belde Belediye Başkan adayı olan Karahasan 25 yıldır CHP üyesi olup ilçe ve il delegelikleri yapmıştır.

Gökmen Memiş kimdir?​


Gökmen Memiş 1976 Espiye doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Espiye ilçesinde tamamladıktan sonra 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Halen Espiye ilçesinde kendisine ait hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışmaktadır.

2014 yılı Yerel seçimlerinde Espiye ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan adayı olarak seçimlere katılmıştır.

Partimizin İlçe Seçim Kurulu Üyeliği ve il ve ilçe delegeliği görevlerinde bulunan Gökmen Memiş evli ve üç çocuk babasıdır.

Hakan Adanır kimdir?​


Hakan Adanır 1969 Trabzon doğumludur.

Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Başkanı ve Bridging Ages Uluslararası Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Temsilcisidir. Lise mezunu olan Adanır Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencisidir.

Tema Vakfı Eğitmenliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmenliği, Entegre Su Havzası Yönetimi, AB-Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Proje Uzmanlığı, Proje Yazarlığı, Toplum Temelli Afet Yönetimi Uzmanlığı, Bölge Analiz Eğitmenliği, Cinsiyet Eşitlikçi Bütçe Yönetimi, Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanlığı, Kritik Ekosistemler Yönetimi, AB Projeleri Satın Alma Eğitmeliği gibi bir çok uzmanlık belgesine sahiptir.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu Giresun Başkanlığı, Tema Vakfı Giresun Başkanlığı,Giresun Valiliği Çevre Koruma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği,

AB Proje Uzmanlığı, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanlığı, Giresun Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Ordu Belediyesi Proje Ofisi Koordinatörlüğü, Giresun Belediyesi Proje Koordinatörlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türk-İsveç Belediyeler Ağı Karadeniz Projeler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür.

Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu, Sayacak Sosyal Eşitlik Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelikleri bulunan Hakan Adanır Fen Bilgisi Öğretmeni Yasemin Şalcı Adanır ile evli olup Eray adında bir oğlu ve Defne adında bir kızı bulunmaktadır.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/chp-giresun-milletvekili-aday-adaylari-kimler-122966
 
Üst