Adana Emniyet’te işkence iddiaları: İktidarın yıldırma politikası kolluğa yansıyor

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan bir sorguda işkence uyguladığı iddiasını gündeme taşıdı. Şüpheli ve avukatının gözaltı sırasında çıplak arama, kaba dayak, başı ve çeneyi duvara vurma, ters kelepçe, ağza ve buruna zorla su vererek boğulma hissi yaratma gibi yöntemler uygulandığını ileri sürdüğünü belirten Yeneroğlu, darp izlerinin doktor raporuna yansımadığını söyledi.

Yeneroğlu, “Siyasi iktidarın ülkeyi yönetme tarzı baskı ve yıldırma politikasıdır. Bu politika, kolluk uygulamalarında yansımaktadır. Bu iklim; kolluğun toplumsal olaylar sırasında ağır müdahalede bulunmasına, gözaltı hallerinde de işkence ve kötü muamele uygulamasına yol açmaktadır” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dFurkan Vakfı Gönüllüleri’ne işkence: Çırılçıplak soydular, dövdüler, ağzıma su bastılar​

    dUrfa emniyetinde işkence: ‘Suçu kabul et, yoksa burada çürürsün’​
Derhal etkin soruşturma başlatılması gerektiğini kaydeden Yeneroğlu, “Gözaltında gerçekleştiği iddia edilen işkence ve kötü muamele iddialarının etkin bir soruşturmaya tâbi tutulması bir zorunluluktur. Kolluk birimlerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir şartta kabul edilemez. Adli soruşturmalar sırasında işkence ve kötü muamele söz konusu olamaz” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dCezaevinden yazdığı mektupla Ankara Emniyetindeki işkenceyi anlattı​

    dAnkara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındaki 46 kişiye işkence​
Yeneroğlu, Şüpheliden ifade alınması sırasında polisin şüpheliyi darp etmesi polisin yetkisi olmadığı gibi aynı zamanda suçtur. Söz konusu iddialar hakkında derhal adli ve idari soruşturmaların başlatılması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst