İyi ki Varsınız Öğretmenim

iyi-ki-varsiniz-ogretmenim_1.jpg


24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Elbistan’da da büyük bir coşku ve mutluluk içinde törenlerle adına yakışan güzellikler içinde kutlandı. Özenler hazırlanan programlar takdirlerle karşılık gördü.

Elbistan’da gurur veren görüntülere sahne olan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Program, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin’in çelenk bırakmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı.

Kutlamaların ikinci bölümü ise Elbistan Fen Lisesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Okulun konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Gülizar Canan yaptı.

Eğitime verilen öneme değinen Canan, şu ifadelere yer verdi:

“İnsanoğlu, var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir terbiyeciye, eğiticiye, öğreticiye ve bir öğreticiye muhtaçtır. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi, beceriyi ve medeniyeti öğrenebilir. Kültürün ve medeniyetin temeli eğitim-öğretim olmuştur ve onun yapıcısı da yine bir öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçütü öğretmen ve eğitime verdiği değerle anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitim ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan meslektaşlarıma saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bir öğretmen, hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adamaktadır. Yeri doğrulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen. Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır.”

Yemin ederek mesleğe başlayan ve emekli olan öğretmenlerin konuşmasının ardından şiir okundu. Öğretmenlik mesleğini anlatan kısa filmin akabinde, Elbistan Fen Lisesi öğrencileri üniversite eğitimi için gittikleri şehirlerden video mesajla öğretmenlerin bu anlamlı gününü kutladı.

Daha sonra emekli olan öğretmenlere plaketleri Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural tarafından takdim edildi. Plaket töreni sonrasında değerlendirme yapan Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Program, Öğretmenler Günü anısına 24 kilometre koşan Afşinli sporcular Sıtkı Gönen ve Ali Yanar’ın Kaymakam Vural’a taşıdıkları Türk bayrağını hediye etmesi ile son buldu.

Törenlere, Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisi Av. Cihat Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Jandarma Komutan Vekili Soner Arslan, Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, protokol üyeleri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı

Kaynak : http://elbistangundemhaber.net/iyi-ki-varsiniz-ogretmenim/8353/
 
Üst